Пт, 17 Січ 25
1.2°C

«Дім там, де я» — психологиня Інна Корміленко про тугу за рідною оселею

Олена Бджола 17 Грудня, 2024

Дім для українців – це одне з найважливіших понять у житті. Проте зараз мільйони наших громадян через російські обстріли та окупацію були змушені покинути свої домівки та перебувати у стані невизначеності щодо повернення додому.

Своїми думками та спогадами стосовно рідної оселі поділилась психологиня ГО “Білозерський центр регіонального розвитку” Інна Корміленко.

Facebook-сторінка Інни КормІленко

Бабуся психологині ставилась до дому як до людини та вірила в існування у магічних істот, які його охороняють – домового та колодязного.

«Її хатка була старенька, але дуже доглянута. Вона навесні знаходилася в оточенні квітучих вишень та дзижчанні бджілок. Вона сниться мені постійно. Бабуся пережила багато чого. І хата була для неї всім. Це як прихисток для втомленої душі. Надійність і стабільність», – поділилась Інна Корміленко.

Пані Інна поставила собі питання: чому завжди хочеться повернутись до рідного дому, особливо якщо це є неможливим, і як цю проблему розв’язати майбутнім поколінням.

«А скільки років треба, щоб діти мали змогу повноцінно тут жити, ходити в сучасні школи та садочки? Щоб не боялися побігти в бузкові зарослі або по кручах нюхати дикі тюльпани? Скільки років ще ми будемо прислухатися до звуків за вікном?» – запитує психологиня.

Свекруха пані Інни теж мала страх втратити дім. Своїм житлом вона займалась самостійно – і побудувала хату, і сама у ній усе лагодила.

«Кожен її дотик робив будинок ідеальним всередині. Білосніжні ріднесенькі рівнесенькі стіни, великі вікна і пахне свіжістю теплої фарби з батарей та вапном. Бо ремонти робила вже пізньої осені. Коли врожаї були зібрані та робота на подвірʼї призупинялася».

«Де я – там і дім», вважає психологиня. На її думку, для всіх українців дім є безпечним місцем, тому завжди хочеться «носити його з собою».

«Дівчатка шлють мені фото вазонів з квітками пеларгонії на ґанку, серед чудернацьких кактусів і лимонів за тисячі кілометрів за морями… Такі «калачики», як вдома були… Вони шукають скатертини, як вдома. Або дістають свічку із валізи, яка стояла в спальні вдома, і ставлять в холодній орендованій квартирі зі словами: де я – там і дім! Вони ліплять всю ніч шпалери, як вдома, щоб відчути хоч трохи стабільності», – каже Інна Корміленко.

Проте така схожість не завжди допомагає. Одна з її знайомих розповіла, що заздрить своїй подрузі, яка вирішила будувати своє життя у новому місті, оскільки сама не може так зробити.

«Це дуже сильне рішення. І я знаю, що вона права. Але серце моє рветься на частини, коли я думаю, що не повернуся додому ще кілька років. Бо варто ж думати про дітей. А там їм немає життя, яке б я хотіла дати своїй дитині. Тому так і живу, втративши відчуття дому. Це відчуття руйнівне…» – передає психологиня слова жінки.

Зараз українців розкидало по всьому світу. Деякі вже «прикопали вирване коріння» на новому місці або збираються це зробити, однак багато хто продовжує сумувати за домом і не бажає жити на чужині.

«Дім – це те, на що можна спертися. Де можна сховатися від усього світу. Дім – це продовження людини, її особистості. Це відображення її внутрішнього світу. Це місце сили. «Дім там, де я», – повторюю я мантру. А чи я є, без дому?» – запитує пані Інна.

Олена Бджола

Статті автора