День авіації України: історія, легенди, герої

0
87

Сьогодні, 31 серпня, в Україні відзначається День авіації. Це свято військових і цивільних авіаторів, а також працівників авіаційної промисловості й транспорту.

День авіації святкують щороку в останню суботу серпня. На державному рівні затвердив цей день Леонід Кравчук у 1993 році на знак солідарності з авіаційними спеціалістами оборонного та транспортного сектору України.

Україна відома на весь світ такими видатними постатями авіаційної галузі:

  • Олександр Можайський – конструктор одного з перших літаків, що піднявся у повітря;
  • Микола Кибальчич – засновник теорії ракетобудування;
  • Олександр Засядько – творець бойових ракет;
  • Ігор Сікорський – всесвітньо відомий авіаконструктор, творець гелікоптерів, у автор перших у світі  багатомоторних літаків та гелікоптерів;
  • Дмитро Григорович – авіаконструктор, творець першого гідроплану;
  • Костянтин Арцеулов і Володимир Дибовський – першими навчилися виводити літаки з вільного падіння штопором;
  • Євграф Крутень – пілот, заклав підвалини тактики винищувальної авіації, на яких базуються сучасні прийоми повітряного бою.

У 1946 році заснували державне підприємство “Антонов”. Найбільшим його досягненням став славнозвісний літак Ан-225 “Мрія”. Це ,був найважчий у світі літак із максимальною злітною масою 640 тонн. Цей літак є гордістю українців.

Він встановив понад 240 рекордів, серед них за швидкістю, висотою, вантажністю, розмірами та іншими характеристиками. Останній політ “Мрії” відбувся 5 лютого 2022 року – вилетів із Данії до рідного аеропорту “Гостомель”, що під Києвом. Тут мав  відбутися капітальний ремонт…

Цього року наприкінці липня нарешті відбулася довгоочікувана подія: літаки F-16 прибули до України. На даний час їх вже використовують українські аси неба. Президента України Володимира Зеленського зазначив, що F-16 успішно відбивали російські ракети під час найбільшого  російського масованого обстрілу України 26 серпня.

На жаль, тоді Україна втратила пілота Олексія Меся  із позивним “Мунфіш” під час катастрофи винищувача F-16. Льотчик у повітряному бою знищив три крилаті ракети та один ударний БПЛА, повідомили Повітряні сили Збройних сил України. Пілот “врятував українців від смертоносних російських ракет ціною власного життя”.

“Двадцять дев’ятого серпня попрощатися з ним прийшли його побратими-льотчики, командири і підлеглі, друзі і колеги, сотні простих українців. Шану з неба полеглому пілоту віддала пара винищувачів МіГ-29″, – йдеться у повідомленні Повітряних сил Збройних сил України.

“Мунфіш” і “Джус” (Олексій Месь і Андрій Пільщиков), як повідомляє ВВС,  стали справжніми обличчями кампанії України з лобіювання F-16. Вони вільно розмовляли англійською і аргументували велику потребу надати Україні F-16. У червні 2022 року українські льотчики відвідали  Вашингтон, щоб зустрітися з членами Конгресу США. Там вони спілкувалися з сенатором Марком Келлі, колишнім пілотом та астронавтом.

 

Варто зазначити, що військовий пілот “Джус” загинув 25 серпня 2023 року на Житомирщині, де зіткнулися навчальні літаки Л-39. Він від початку повномасштабного вторгнення РФ здійснив десятки бойових вильотів.

…А ще були  “Привиди Києва” — незламний і нескорений льотний склад всіх авіаційних частин Повітряних Сил, який героїчно захистили столицю від ворожої навали з неба. Вони виграли битву за Київ у 2022-му.

Під час повномасштабного вторгнення Росії День авіації набув іншого, особливого, значення. Представники галузі довели всьому світу, що можуть творити дива та дати гідну відсіч ворогу. Герої та легенди авіаційної галузі народжуються щодня, не про всіх ми ще знаємо, не всіх відповідно вшановуємо, адже живемо у вирі великої війни. Однак сьогодні важливо вшанувати всіх, хто присвятив своє життя авіації, — від пілотів до інженерів. Їхні зусилля забезпечують прогрес та гарантують безпеку авіаційної галузі, яка залишається важливою частиною національної гордості України.

Фото з вільних джерел.

 

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь