28 C
Kherson
Понеділок, 25 Вересня, 2023

Останні новини

Чому виник дефіцит “Доступних ліків” в регіонах

 Білозерка.info

На останньому засіданні уряду у четвер 11 травня прем’єр-міністр Володимир Гройсман констатував, що в окремих містах України виник дефіцит ліків за програмою “Доступні ліки”, в інших – утворюються великі черги, аптек, які беруть участь у програмі реімбурсації, мало. VoxConnector дізнався, у чому суть проблеми та як взагалі відбувається втілення анонсованих українцям новацій в системі охорони здоров’я.

В.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун розповідає про те, що далі чекає на програму “Доступні ліки” і чому основна відповідальність за її ефективність лежить на місцевих органах самоврядування.

Уляна Супрун: Проблема дефіциту ліків за програмою реімбурсації – це проблема не міністерства, це проблема місцевих влад

Після місяця дії програми “Доступні ліки” уряд збільшив її фінансування на 250 млн грн. Також під час останнього засідання уряду прем’єр констатував: у багатьох регіонах України спостерігається дефіцит ліків, українці їх розкуповують дуже швидко. Серед проблем – довгі черги та мала кількість аптек-учасниць програми.

В.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун розповіла VoxConnector про те, що далі чекає на програму “Доступні ліки” і чому основна відповідальність за її ефективність лежить на місцевих органах самоврядування.

– Програма “Доступні ліки”, за якою пацієнти можуть отримувати ліки від серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу та бронхіальної астми безкоштовно або з незначною доплатою, стартувала з квітня.

За місяць ми побачили як вона діє, як використовувались кошти. Ми запитали в областях, скільки ще, за їхніми оцінками, потрібно коштів на рік. У відповідь почули – орієнтовно 250 млн грн. Отже загальний бюджет програми на рік збільшено до 750 млн грн. Якщо потрібно буде більше коштів – ми будемо шукати джерела для їх виділення. 

Що плануємо далі?

До 1 липня проаналізуємо номенклатуру ліків і вирішимо розширювати її або звужувати. Обов’язкова умова – для того, щоб ми могли закуповувати нові ліки, їх вартість повинна бути у проміжку референтних цін.

На сьогодні у програмі не беруть участь комбіновані лікарські засоби. Зараз пацієнт повинен брати окремі лікарські засоби, замість одного комбінованого препарату. Ми розглядаємо можливість включення у програму комбінованих лікарських засобів. У червні виробники подаватимуть нам заявки і ми проаналізуємо, за рахунок яких препаратів зможемо розширити список ліків. 

З 2018 року плануємо розширення нозології – розширення хвороб, лікарські засоби проти яких будуть закуповуватися в рамках програми “Доступні ліки”.

На сьогодні проблема нерівномірної вибірки ліків та їх дефіциту – це проблема не міністерства, це проблема регіонів. Звертатися до аптек з тим, щоб вони брали участь у програмі, вчасно перераховувати аптекам кошти, стимулюючи їх такими чином розширювати доступність ліків для громадян – це відповідальність місцевих влад. Міністерство не буде ходити з аптеки в аптеку і впрошувати їх брати участь у програмі реімбурсації.

На мою думку, скоро все зміниться. У травні місцеві влади проведуть усі розрахунки з аптеками. Великі мережі аптек зрозуміють, що програма успішна, вона діє, і також захочуть взяти у ній участь. 

Але знову ж таки – у цьому плані багато чого залежить від місцевих влад – усі необхідні кошти знаходяться на їхніх рахунках і саме вони повинні заохочувати аптеки брати участь у програмі. 

Зі своєї сторони ми ведемо переговори з виробниками, дистриб’юторами про те, щоб вони збільшували поставки, адже часті випадки коли ліки закінчуються за кілька днів. 

Знову ж таки проблема – аптеки повідомляють, що дистриб’ютори привозять їм не усі замовлені ліки попри те, що замовлені препарати є на складах. Така поведінка виробників пов’язана з тим, що ми знизили їхній відсоток надбавок. Їм це не подобається, їм це фінансово не вигідно, але ми переконуємо їх не знижувати обсяги поставок.

Найбільший попит на сьогодні спостерігається на ліки проти серцево-судинних захворювань, на ліки проти цукрового діабету та бронхіальної астми – він менший. 

VoxConnector спеціально для Білозерка.Інфо

останні новини

spot_imgspot_img

Інші новини

Вітаємо, ви дочитали до кінця матеріал «Білозерка.Інфо» – незалежного та впливового інтернет-видання. Якщо вам сподобався цей текст, пропонуємо підтримати нас щомісячним внеском від 25 гривень. За ціною лише однієї чашечки кави, ви підтримаєте роботу усієї редакції і допоможете зробити наші громади ще більше відкритими, читачів – більш обізнаними, а діяльність влади – прозорішою.

З повагою, Редакція bilozerka.info