Пт, 6 Гру 24

Бронювання по-новому, підвищення податків, “тисяча Зеленського” та виплати для ВПО – що ще чекає на українців у грудні

Наталія Свирида 30 Листопада, 2024

У грудні на українців чекає низка важливих змін. Набуває чинності закон про “історичне” підвищення податків, і тепер для фізичних осіб-підприємців (ФОПів) військовий збір стане обов’язковим. Також із початком зими почнуть діяти нові правила бронювання від мобілізації. Є зміни і щодо виплат різним категоріям пенсіонерів і ВПО.  Що ще нас очікує в останньомумісяці 2024 року — спробуємо розібратися.

З 1 грудня в Україні набуває чинності закон про “історичне” підвищення податків. Він зачепить як найманих працівників, так і ФОПів, і навіть банки та АЗС. Тож із почаиком зими нас очікує:

  1. Збільшення військового збору з 1,5 до 5% для найманих працівників (виняток — військовослужбовці).
  2. 50% податку на надприбуток банків.
  3. 25% податку на прибуток для фінкомпаній.
  4. Звільнення кешбеку від оподаткування.
  5. АЗС мають сплачувати податок на прибуток авансом за кожну заправку (30, 45 або 60 тис. грн – залежно від типу заправки).

ФОПи усіх груп очікують підвищення військового збору з січня 2025 року.

Також із грудня стартує соціальна програма “Зимова єПідтримка”, відома  в народі як “тисяча Зеленського”. Громадяни, які перебувають на території України, у тому числі й діти, отримають допомогу в розмірі 1000 гривень. Тисячу можна буде отримати через головний екран у застосунку “Дія”, здійснивши такі кроки:

  • відкрити картку “Національний кешбек” в одному з банків-партнерів (ПриватБанк, monobank, Ощадбанк та інші). Відкриття та обслуговування картки безкоштовне.
  • активувати картку в розділі “Сервіси” в “Дії”;
  • обрати послугу “Зимова єПідтримка” і подати заявку;
  • очікуйте зарахування коштів.

Також змінюються правила бронювання військовозобов’язаних. Процедура бронювання перейде у цифровий формат через портал “Дія”. Винятки – певні підприємства та установа, які не мають технічної можливості подачі через “Дію”.

Перебронювання будуть змушені проходити всі заново. Бронювання, що діють на 23 листопада 2024 року, дійсні, але до 28 лютого 2025 року. Потім їх скасують, якщо критично важливе підприємство повторно не забронює цих працівників через “Дію” до вказаної дати. Компанії, які бажають зберегти статус критично важливих, мають підтвердити свою відповідність новим критеріям до кінця лютого 2025 року. Це знижує ризик зловживань. Працівників (приватних компаній) із зарплатнею, нижчою за 20 тисяч грн не можна забронювати навіть на критично важливих підприємствах.

У грудні також виплати збільшаться у пенсіонерів, яким протягом місяця виповниться 70, 75 і 80 років. Головна умова — пенсія у людини не має бути вищою за 10 340,35 грн.

Також у грудні розмір пенсії збільшиться у тих пенсіонерів, хто має право на виплати від ВПП ООН. Варто зазначити, що програму додаткової грошової допомоги від Всесвітньої продовольчої програми ООН (ВПП ООН) для пенсіонерів, які проживають на територіях активних або можливих бойових дій, продовжено до грудня 2024 року включно. До переліку отримувачів цієї допомоги увійшли особи без права на пенсію, дорослі й діти з інвалідністю. Розмір виплати від ВПП ООН — це сума, що дорівнює різниці між 3250 грн та сумою пенсії, яку пенсіонер, який відповідає усім вимогам, отримує зараз.

Зокрема, додаткова грошова допомога надається таким категоріям пенсіонерів:

  • отримують пенсію меншу за 3250 грн;
  • проживають на територіях активних або можливих бойових дій.
  • після 1 березня 2023 року не отримували додаткових грошових виплат від міжнародних організацій та/або допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Пенсіонери, які отримали статус ВПО до 24 лютого 2022 року, але не пройшли фізичну ідентифікацію до 31 березня 2024 року, як повідомляє Пенсійний фонд України, для продовження виплат можуть пройти перевірку у грудні, обравши будь-який зручний для них спосіб. Важливо знати, що кошти пенсіонерів, які не пройшли перевірку, будуть накопичуватись на розрахунковому рахунку до моменту проходження ідентифікації. Після цього пенсію перерахують на рахунок пенсіонера з місяця, у якому було припинене фінансування виплати.

У грудні також буде розширений перелік осіб, які матимуть пріоритетне право на компенсацію за зруйноване житло у межах програми єВідновлення. До нього планують додати такі категорії ВПО:

  • пенсіонери;
  • особи з інвалідністю III групи;
  • особи, які виховують дитину до 6 років або дитину з інвалідністю;
  • одинокі матері або батьки, які самостійно виховують дитину до 14 років;
  • особи, які мають на утриманні двох дітей;
  • усиновлювачі, опікуни та піклувальники дитини;
  • хворі на важкі форми деяких хронічних захворювань за переліком, затвердженим МОЗ;
  • мають на утриманні дитину, яка хворіє на важкі ураження нервової системи, вроджені вади розвитку, орфанне захворювання або інші тяжкі хвороби.

Розмір компенсації розраховує Комісія за встановленою законодавством формулою, окремо виведеною для будинків і квартир.

Упродовж останнього місяця року малозабезпечені сім’ї з дітьми, або сім’ї-ВПО з дітьми, які отримують виплати на проживання, отримають на кожну дитину до 18 років по 6500 грн одноразової грошової допомоги. Таку допомогу буде нараховано особам з інвалідністю І групи, які мають статус ВПО. Варто зазначити, що додатково звертатися за призначенням виплати не потрібно.

У грудні ще є можливість отримати додаткову державну допомогу на придбання твердого палива. Розмір додаткової підтримки визначається для кожного домогосподарства індивідуально, виходячи із підвищеного показника вартості твердого палива.

Одноразову грошову допомогу від ЮНІСЕФ у грудні можуть отримати евакуйовані родини із дітьми, які належать до вразливих категорій. Йдеться про суму 10 800 грн на кожного члена сім’ї (максимум п’ятеро осіб, включно з дорослими до двох людей). Щодо виплат і реєстрації слід звертатися до найближчого органу соціального захисту населення у громаді, до якої переїхала родина з дітьми, написавши заяву на виплати відповідної допомоги.

Також у грудні ВПО можуть отримати виплати на оренду житла. Грошову допомогу надають БФ Карітас та БФ Право на захист за підтримки Гуманітарного фонду для України (UHF).

 

 

Наталія Свирида

Статті автора