Останні кілька років розмови на тему екології стали звучати голосніше. Та, на щастя, все більше й більше людей усвідомлюють вплив антропогенної діяльності на планету і починають діяти відповідним чином, впроваджуючи у своє життя більш екологічні звички.
Ми почали замислюватися про непотрібне сміття, яке так чи інакше потрапляє в наші домівки, навчилися контролювати своє бажання взяти черговий пакет у супермаркеті. І стало очевидно, що легше міркувати, ніж робити! Раз на рік у світі відзначають Всесвітній день без покупок або День усвідомленого споживання. Його мета – звернути увагу на соціальні, економічні, екологічні та етичні наслідки сучасної культури споживання і дати зрозуміти людству, що, крім різних товарів та матеріальних речей, у світі є багато важливіших цінностей.
Пропоную розглянути, що ж таке екологічне споживання. Особисто для мене, екосвідомість — це про увагу. Це коли в людини є набір вимог або зведення правил, через які вона пропускає кожне своє рішення, пов’язане з можливим впливом на довкілля. І все ж однією з головних ознак екологічної усвідомленості є відповідальне ставлення до покупок. Це не тільки обмеження до мінімуму покупок нових елементів гардероба або інтер’єру, але й свідоме ставлення до продуктів, які потрапляють у холодильник. Головне правило ґрунтується на тому, що купувати потрібно рівно стільки, скільки достатньо, щоб продукти не псувалися і їх не викидали на смітник.
Тримайте 3 рекомендації, які допоможуть зробити свідомі покупки:
1. Уникайте бездумного споживання, ставлячи собі правильні запитання. Адже все, що ми купуємо, впливає на довкілля. Тому потрібно максимально уникати імпульсивних покупок! Та коли ви збираєтеся щось купити, ставте собі правильні запитання: “Мені це дійсно потрібно? Я люблю це? Чи можу я використовувати його через рік? У мене вже є щось схоже, що я можу використовувати замість цього? Як я буду утилізувати цей предмет по закінченні його терміну служби?”
2. Запам’ятайте, що найекологічний спосіб купити щось – це купити старе! Коли ви повторно використовуєте те, що вже є, ви даєте предметам нове життя і рятуєте їх від гниття на звалищі. Ви також не створюєте попиту на виробництво нових речей, тому з Землі витягуватиметься менше сировини. Ви можете знайти унікальні предмети, і якщо щось використовувалося якийсь час і потрапило в комісійний магазин в хорошому стані, швидше за все, воно буде кращої якості.
Президентка Міжнародного молодіжного руху “School Recycling World” Юлія Мархель зазначає: “Перед покупкою товару подумайте, що з ним буде після використання, задумайтесь чи можна: відремонтувати якщо зламається, здати на перероблення, продати, подарувати або віддати нужденним. Якщо річ не здатна до другого життя, лишіть її на полиці. Підтримуйте вітчизняних виробників. Відповідальне споживання це необхідність. Наступний крок – сортування та повторна переробка, підказки, рекомендації з чого починати, інформація про особливості сортування, маркування та перероблення ви знайдете на ресурсі – Національна мапа пунктів прийому вторинної сировини recyclingpoints.org”.
3.Почніть планувати харчування, щоб зменшити кількість харчових відходів. Коли ми знаємо, що мільйони людей голодують, ми не можемо собі дозволити викидати стільки їжі! Регулярно перевіряйте, що знаходиться у вашому холодильнику і коморі, та жертвуйте все, що ви не використали, в продовольчий банк. Потім присвятіть кілька днів приготуванню тільки того, що є у вас під рукою. А коли у вас мало що залишається, пора купувати продукти! Складіть список страв, які ви хочете приготувати на наступний тиждень, запишіть, що вам потрібно купити, щоб їх приготувати, і дотримуйтеся цього списку при покупках.
Екологічний спосіб життя не повинен бути складним. Вжити заходів, щоб жити більш екологічно, може бути легко. Просто потрібна воля та бажання. Знайте, що ми всі можемо щось зробити, навіть якщо це крихітна річ. Кожна дрібниця, яку ми робимо для довкілля, підсумовується і робить значний позитивний вплив.
Тамара Ковальчук