Чт, 17 Кві 25
16.2°C

Більші пенсії та дешевші ліки: що ще чекає на українців з 1 березня

Тетяна Мороз 01 Березня, 2025

Із 1 березня в Україні набирають чинності низка важливих змін у соціальній, економічній та військовій сферах. Найбільш резонансні нововведення стосуються індексації пенсій, державного регулювання цін на ліки. Детальніше – читайте в матеріалі. 

Індексація пенсій

Зі сьогоднішнього дня буде проведена індексація пенсій для понад 10 мільйонів українців. Цього року, за повідомленням Мінсоцполітики, пенсії зростуть на 11,5%, або в середньому на 556 грн.

Варто зазначити, що у 2024 році березневе підвищення пенсій становило 8%, що в середньому 322 грн. Підвищення пенсій у 2025 році є вищим за торішнє через більшу інфляцію (12% за рік) та зростання середньої зарплатні (11%).

Згідно із постановою уряду про індексацію, вони зростуть для:

  • 9,2 млн пенсіонерів, яким пенсію призначено на загальних підставах
  • 672 тис. пенсіонерів силових відомств
  • 98 тис. осіб, які отримують пенсію по інвалідності та в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи
  • 79,6 тис. пенсіонерів-осіб з інвалідністю внаслідок війни та учасників бойових дій, які отримують мінімальні пенсійні виплати
  • 23,4 тис. пенсіонерів-колишніх працівників органів місцевого самоврядування та державних службовців.

Максимальний розмір підвищення пенсії обмежено 1500 грн, а мінімум не може бути нижчим за 100 грн. Далі вже у квітні перерахунок пенсій має відбутися для 629 тисяч працюючих пенсіонерів.

Виплати для ВПО

Для внутрішньо переміщених осіб відбудеться автоматичне перепризначення виплат на проживання. Наразі, за даними Мінсоцполітики, таку державну допомогу отримують 1,2 млн людей. Автоматичне перепризначення, для якого не потрібно додаткове звернення, стосується тих ВПО, які вже отримували допомогу від держави. Ці виплати подовжено ще на пів року.

Розмір допомоги складає 2000 грн для дорослих і 3000 грн для дітей та осіб з інвалідністю. Допомога виплачується щомісяця на кожного члена родини ВПО з вразливих категорій українців або тим, які мають низькі доходи.Це можуть бути особи з інвалідністю чи діти з інвалідністю, або сім’ї, в яких середньомісячний сукупний дохід на одну людину не перевищує 9444 грн (чотири прожиткових мінімуми для осіб, які втратили працездатність).

Повернення із СЗЧ

Також із 1 березня 2025 року витікає термін добровільного повернення на службу військовослужбовців після першого СЗЧ (самовільного звільнення частини). Раніше закон передбачав, що право на повернення діятиме до 1 січня 2025 року. Проте потім парламент продовжив цей термін до 1 березня.

Виїзд військовозобов’язаних за кордон

Міністерство культури з 3 березня припиняє видавати листи сприяння виїзду за кордон журналістам і діячам культури. У Мінкультури рішення повʼязали з випадками, коли чоловіки, які отримали дозвіл на виїзд за кордон за листом від відомства, не повернулись до України.

Зниження цін на ліки

З 1 березня набуває чинності постанова уряду про стабілізацію цін на ліки. Цією постановою уряд обмежив торгові націнки на деякі перепрати. Максимальні націнки на ліки становитимуть для постачальників 8%, а для аптек – 35% на безрецептурні препарати та від 10% до 25% (залежно від ціни) – для рецептурних препаратів та тих, які включені до Національного переліку. Ініціатори обмежень розраховують, що це дозволить знизити ціни на деякі ліки до 30%.

За даними МОЗ, до списку увійшли ліки проти застуди та кашлю, антигістамінні препарати, протизапальні та протиревматичні засоби, вітаміни та мікроелементи, ліки проти тиску, противиразкові препарати, очні краплі, назальні спреї тощо.

Декларації з сімейними лікарями

Також із 1 березня 2025 року в Україні розпочнеться перевірка актуальності декларацій із сімейними лікарями. Якщо під час перевірки будуть виявлені розходження між даними у медичній системі та державних реєстрах, декларації можуть бути деактивовані.

Передусім перевірка стосується таких декларацій:

  • неповнолітні – якщо дитина отримала ID-картку;
  • при зміні прізвища, паспорта чи номера телефону слід оновити інформацію;
  • пацієнти, які уклали декларацію у 2018 році (на той час податковий код не був обов’язковим, тому його може не бути у баз)і;
  • особи, які не відвідували лікаря понад три роки.

Щоб договір з сімейним лікарем зберігся, треба звернутися до нього і оновити чи підтвердити свої дані.

Нові фіскальні чеки

Усі підприємці з 1 березня мають перейти на новий формат фіскальних чеків. Їхнє запровадження неодноразово переносили, але цього разу, як наголошують в Мінфіні, зміни будуть остаточно запроваджені. За використання фіскальних чеків старого зразка та/або відсутність реєстратора розрахункових операцій (РРО) спочатку штрафуватимуть на 100% від суми проданих за документом товарів, а за повторне порушення – на 150%.

Тетяна Мороз

Статті автора