25.4 C
Kherson
Неділя, 21 Травня, 2023

Останні новини

Білозерське бюро правової допомоги роз’яснює про максимально допустиму вартість подарунків для суб’єктів декларування

Подарунок – грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, які надають/одержують безоплатно або за ціною, нижчою мінімальної ринкової (частина перша статті 1 Закону України «Про запобігання корупції»). Подарунки у більшості випадків передаються  публічним службовцям  з метою вирішення питань  у власних інтересах особами, які зацікавлені в певних діях , бездіяльності чи рішеннях установи, в якій працює службовець. Відповідно до Закону України «Про запобігання корупції»  суб’єкти відповідальності за корупційні правопорушення в частині отримання подарунків зазначені в ст.3 цього закону. З метою запобігання звинувачення службовця  у корупції слід  чітко знати, які подарунки, якою вартістю приймати, а від яких необхідно відмовлятися.

У відповідності ст.7 ЗУ «Про державний бюджет України на 2020рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб в 2020році складає з 1 січня — 2102 грн., с 1 липня — 2197 грн., с 1 грудня — 2270 грн.  Обмеження щодо подарунків визначено ст. 23 «Обмеження щодо одержання подарунків» Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 року №1700-VII (із змінами та доповненнями). Таке обмеження складається з двох частин та одного застереження.

Перша частина вказує випадки, коли подарунки заборонені:

  1. 1.у зв’язку із здійсненням такими особами діяльності, пов’язаної із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування;
  2. якщо особа, яка дарує, перебуває в підпорядкуванні такої особи.

Друга частина вказує на випадки, коли подарунки дозволені:

  1. якщо немає ознак, передбачених у попередній частині;
  2. якщо дарунок відповідає загальновизнаним уявленням про гостинність;
  3. якщо вартість таких подарунків не перевищує один прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на день прийняття подарунка, одноразово, а сукупна вартість таких подарунків, отриманих від однієї особи (групи осіб) протягом року, не перевищує двох прожиткових мінімумів, встановлених для працездатної особи на 1 січня того року, в якому прийнято подарунки.

Вартість отриманих подарунків в 2020 від однієї особи (групи осіб), які відповідають загальновизнаним уявленням про гостинність у 2020 році не повинна перевищувати: з 01.01.2020 по 30.06.2020 — 2102 грн; з 01.07.2020 по 30.11.2020 ― 2197 грн; з 01.12.2020 по 31.12.2020 — 2270 грн. Сукупна вартість таких подарунків, отриманих від однієї особи (групи осіб) протягом року, не повинна перевищувати 4201 грн. В іншому випадку подарунок доведеться повернути назад або понести відповідальність згідно чинного законодавства. Інформація про отримані подарунки є публічною, а тому їх одержувачі  повинні звітувати про них у декларації.

Передбачене  абзацом першим частини 2 статті 23 Закону обмеження щодо вартості подарунків не поширюється на подарунки, які:

1) даруються близькими особами;

2) одержуються як загальнодоступні знижки на товари, послуги, загальнодоступні виграші, призи, премії, бонуси.

 Подарунки, одержані особами, зазначеними у пунктах 1, 2 частини першої статті 3  Закону, як подарунки державі, Автономній Республіці Крим, територіальній громаді, державним або комунальним підприємствам, установам чи організаціям, є відповідно державною або комунальною власністю і передаються органу, підприємству, установі чи організації у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Рішення, прийняте особою, зазначеною у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 Закону, на користь особи, від якої вона чи її близькі особи отримали подарунок, вважаються такими, що прийняті в умовах конфлікту інтересів, і на ці рішення розповсюджуються положення  статті 67  Закону.

Відповідно до статті 24 Закону особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, прирівняні до них особи у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, зобов’язані невідкладно вжити таких заходів:

1) відмовитися від пропозиції;

2) за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію;

3) залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа співробітників;

4) письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника (за наявності) або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації, спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції.

За отриманням безоплатної правової допомоги звертайтеся до Білозерського бюро правової допомоги за адресою: 75000, Херсонська область, смт. Білозерка, вул.Свободи , 108.

телефон (05547) 33-2-60; (068) 364-86-28.

Для цілодобового доступу громадян до безоплатної правової допомоги діє єдиний телефонний номер 0-800-213-103. 103 (Цілодобово, в межах України  – безкоштовно). Зателефонувавши за ним, Ви зможете дізнатися адреси та контакти центрів у всіх регіонах України та отримати консультацію фахівців.

Білозерське бюро правової допомоги

останні новини

spot_imgspot_img

Інші новини

Вітаємо, ви дочитали до кінця матеріал «Білозерка.Інфо» – незалежного та впливового інтернет-видання. Якщо вам сподобався цей текст, пропонуємо підтримати нас щомісячним внеском від 25 гривень. За ціною лише однієї чашечки кави, ви підтримаєте роботу усієї редакції і допоможете зробити наші громади ще більше відкритими, читачів – більш обізнаними, а діяльність влади – прозорішою.

З повагою, Редакція bilozerka.info