Цьогоріч літо у Херсонській області видалось надміру спекотним. Середня температура повітря у липні склала 28,3 градуса за Цельсієм, у той час, як 30 років тому цей показник не перевищував 20 градусів. Спека негативно впливає як і на людей, так і на врожай, і може призвести навіть до того, що деякі сільськогосподарські культури перестануть вирощувати в області.
Дослідженням змін клімату у регіоні протягом 150 років займаються спеціалісти обласного гідрометеорологічного центру. За їхніми даними, найнебезпечніша ситуація зараз – з рівнем опадів.
«Станом на сьогодні ми отримали всього 168 міліметрів, тобто це практично 40 відсотків від тої норми, яка була на території Херсонської області. І це як раз ті показники, які були на Херсонщині в 1920-1940 роки», — розказав очільник Херсонського гідрометцентру Юрій Кіріяк.
Врожайність на Херсонщині у 2024 році – нижча, ніж у попередні роки. На вегетацію культур негативно впливає температура повітря 37-39 градусів, оскільки через це до 69 градусів підвищується температура на верхньому шарі ґрунту.
За інформацією виконувача обов’язків директора Департаменту розвитку сільського господарства та зрошення Дмитра Юнусова, у цьому році аграрії ледь зібрали 10 центнерів соняшника з 1 гектара, що практично дорівнює його собівартості. Врожайність пшениці у середньому склала 25 центнерів з 1 гектара.
У майбутньому кукурудза, овочі, абрикоси та черешні через високі температури та недостатні опади взагалі можуть пропасти з полів та садів Херсонщини. Фермерам доведеться вирощувати культури, які витримують спеку – бавовну, льон, коріандр, сорго.
З кавунами та динями цього сезону така ж сама проблема – їхня врожайність сильно впала.
«Наприклад, цьогоріч ті аграрії, які використовували зрошення на баштані, збирали в деяких випадках навіть до 50 тонн з одного гектара кавунів херсонських. А ті аграрії, які саджали кавуни без зрошення брали до п’яти тонн з гектара», – додав Юнусов.